Μπορούσε την νίκη ο ΠΟΑ, έμεινε στο 1-1 με τον Ρεθυμνιακό

Χωρίς νικητή έληξε η αναμέτρηση του Ατσαλένιου ανάμεσα στον ΠΟΑ και τον Ρεθυμνιακό με σκορ 1-1 για την 5η αγωνιστική της Γ' εθνικής κατηγορίας και τον 8ο όμιλο. Δεύτερη συνεχόμενη ισοπαλία για την ομάδα του Μανώλη Σκύβαλου μετά το 2-2 επί του Γιούχτα, με τον Ρεθυμνιακό από την άλλη να δείχνει θετικά στοιχεία. Στο πρώτο μέρος και τα πρώτα λεπτά πιο δυνατά μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι φιλοξενούμενοι έχοντας την κατοχή της μπάλας. Στο 17ο λεπτό σημαντική στιγμή για τον Ρεθυμνιακό με τον εξαιρετικό Σταύρε να κατεβάζει την μπάλα και να κάνει την ατομική ενέργεια και ένα δυνατό σουτ, με τον Μανουσάκη να αποκρούει δύσκολα. Τέσσερα λεπτά μετά το σουτ του Αλχασάν βρήκε σε ετοιμότητα τον Μανουσάκη που μπλοκάρε εύκολα. Ένα λεπτό μετά, στο 22' σημαντική στιγμή για τον ΠΟΑ, όταν από κάθετη του Κερμενίδη ο Δημητριάδης απέκρουσε με αστάθεια και στην επαναφορά ο Λέκκας έκανε την κεφαλιά αλλά ο Μπούσδρας έδιωξε πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα. Στην αμέσως επόμενη φάση η ομάδα από το Ρέθυμνο βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα. Στο 22' από την σέντρα του Μερτίρι ο Σταύρε δεν κατάφερε να κάνει την κεφαλιά αλλά ο Αντεμάι στην συνέχεια με σουτ έγραψε το 0-1. Από αυτό το σημείο και έπειτα οι παίκτες του Μανώλη Σκύβαλου ανέβασαν στροφές και αφυπνίστηκαν, με το σουτ του Πλουσή στο 25' να αποκρούει με δυσκολία ο Δημητριάδης. Νέα φάση για τον ΠΟΑ στο 31' με το δυνατό σουτ του Λέκκα που και πάλι απέκρουσε ο Δημητριάδης. Στην συνέχεια οι Ατσαλενιώτες είχαν την υπεροχή αλλά οι δύο ομάδες έφυγαν για τα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 0-1 υπέρ του Ρεθυμνιακού. Στην επανάληψη ο ΠΟΑ ανέβασε για τα καλά ταχύτητα, φτάνοντας γρήγορα στην ισοφάριση. Στο 57ο λεπτό σέντρα στο δεύτερο δοκάρι από τον Μαρκουλάκη, με τον Λέκκα να κάνει την κεφαλιά και αυτή να πηγαίνει στα δίχτυα για το 1-1. Μετά το γκολ και το 1-1, ο ΠΟΑ είχε τον έλεγχο και την κατοχή με τον Ρεθυμνιακό να αμύνεται και να ποντάρει στις αντεπιθέσεις με τους ταχύτατους Αλ Χασάν και Μερτίρι. Στο 74' σουτ από καλό σημείο του Σταύρε αλλά η μπάλα έφυγε αρκετά άουτ. Δυο λεπτά μετά για τον ΠΟΑ ένα αδύναμο σουτ από τον Λέκκα, με τον Δημητριάδη να αποκρούει με διπλή προσπάθεια. Επτά λεπτά πριν τα 90' σέντρα του Μαρκουλάκη από τα αριστερά με την μπάλα να παίρνει επικίνδυνη τροχιά και να φεύγει λίγο άουτ. Σημαντική στιγμή για τον ΠΟΑ στο 93ο λεπτό, μετά το φάουλ του Κερμενίδη, ο Πετράκης από την μικρή περιοχή δεν έκανε το σουτ όπως θα ήθελε και η μπάλα έφυγε λίγο άουτ. Θυμηθείτε το LIVE του αγώνα μέσα από το Prismasport.gr 1' Σέντρα στο Ατσαλένιο 13΄ Φάουλ σε καλό σημείο για τον ΠΟΑ, δέκα μέτρα έξω από την περιοχή. 14' Η εκτέλεση του Λέκκα πέρασε ψηλά άουτ. 17' Σημαντική στιγμή για τον Ρεθυμνιακό με τον εξαιρετικό Σταύρε να κατεβάζει την μπάλα και να κάνει την ατομική ενέργεια και ένα δυνατό σουτ, με τον Μανουσάκη να αποκρούει δύσκολα. 21' Σουτ του Αλχασάν σε ετοιμότητα ο Μανουσάκης που μπλοκάρει εύκολα. 22' Πρώτη σημαντική στιγμή για τον ΠΟΑ. Κάθετη του Κερμενίδη με τον Δημητριάδη να αποκρούει με αστάθεια και στην επαναφορά ο Λέκκας έκανε την κεφαλιά αλλά ο Μπούσδρας έδιωξε. 22' ΓΚΟΛ για τον Ρεθυμνιακό. Σέντρα του Μερτίρι, με τον Σταύρε να μην σουτάρει αλλά τον Αντεμάι χωρίς δυσκολία να σουτάρει και να κάνει το 0-1. 25΄Δυνατό σουτ του Πλουσή με τον Δημητριάδη να αποκρούει και να κα κρατάει το 0-1. 31΄ Πολύ καλό και δυνατό σουτ από τον Λέκκα, που απέκρουσε δύσκολα ο Δημητριάδης που αρχικά φάνηκε να αιφνιδιάζεται. Έχει ανεβάσει στροφές ο ΠΟΑ στα τελευταία λεπτά και ψάχνει την αντίδραση, χωρίς έως τώρα κάποιο αποτέλεσμα. 49' Ξαφνικό σουτ από τον Βολωνάκη αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. 57' ΓΚΟΟΛ για τον ΠΟΑ! Στο 57ο λεπτό ο ΠΟΑ ισοφαρίζει γρήγορα μετά την σέντρα του Μαρκουλάκη ο Λέκκας με κεφαλιά σκόραρε για το 1-1. Μετά το γκολ ο ΠΟΑ έχει τον έλεγχο και την κατοχή με τον Ρεθυμνιακό να αμύνεται και να ποντάρει στους ταχύτατους Αλ Χασάν και Μερτίρι. 74' Σουτ από καλό σημείο του Σταύρε αλλά η μπάλα έφυγε αρκετά άουτ. 76' Αδύναμο σουτ από τον Λέκκα, με τον Δημητριάδη να αποκρούει με διπλή προσπάθεια. 77' Ολοκληρώνει και τις τέσσερις αλλαγές του ο ΠΟΑ, με τον Βοργιά να περνάει στην θέση του Τζουανάκη. 83' Σέντρα του Μαρκουλάκη από τα αριστερά με την μπάλα να παίρνει επικίνδυνη τροχιά και να φεύγει λίγο άουτ. 93' Σημαντική στιγμή για τον ΠΟΑ μετά το φάουλ του Κερμενίδη, ο Πετράκης από την μικρή περιοχή δεν έκανε το σουτ όπως θα ήθελε και έφυγε άουτ. Οι συνθέσεις των ομάδων: ΠΟΑ: Μανουσάκης, Χανιωτάκης (46' Βολωνάκης), Μαρκουλάκης, Ξυλούρης (67' Μανιαδάκης), Γιαλυτάκης, Ρωμανάκης (71' Χατζηανδρέου), Λέκκας, Τζουανάκης (77' Βοργιάς), Κερμενίδης, Πετράκης ΡΕΘΥΜΝΙΑΚΟΣ: Δημητριάδης, Αντιασβίλι, Μανιδάκης, Μπούσδρας, Ταμάμης, Δροσάκης, Αλ Χασάν (Νεμπιάϊ), Δελήμπασης, Σταύρε, Μερτίρι (84' Πολιουδάκης), Αντεμάι (65' Ψωρογιάννης)

Πηγή: Prismanews.gr