Ατσάλινος ΠΟΑ κέρδισε το ντέρμπι του Ηρακλείου

Τεράστια νίκη για τον ΠΟΑ που επικράτησε με 1-0 του Ηροδότου στο μεγάλο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής για την Γ' εθνική κατηγορία. "Χρυσός σκόρερ" για τους πράσινους ο Ρωμανάκης με κεφαλιά στο 65ο λεπτό.  Το παιχνίδι δεν είχε τις κλασσικές ευκαιρίες σε έναν αγώνα κυριολεκτικά ντέρμπι με όλη την σημασία της λέξης με τον κόσμο να δίνει βροντερό παρών στις εξέδρες. Στο έκτο λεπτό σουτ του Κουσίδη από το ύψος της μεγάλης περιοχής, μάζεψε χωρίς πρόβλημα ο Μανουσάκης. Στο 18ο λεπτό και πάλι ο Κουσίδης με απευθείας φάουλ από καλή θέση έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.Στο 19' πτώση του Λέκκα μέσα στην περιοχή ζήτησαν πέναλτι οι παίκτες του ΠΟΑ, "παίζεται" είπε ο κ. Μανδαλενακης. Οκτώ λεπτά μετά, μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Ηρόδοτο όταν ο Γκίνη έπιασε το σουτ από πλάγια θέση αλλά ο Μανουσάκης μπλόκαρε. Στο 32' σουτ του Κουσίδη η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτυών, ενώ στο 36' από κόρνερ του Κερμενίδη ο Νικολλί έπιασε κεφαλιά μέσα από την περιοχή η μπάλα πέρασε άουτ. Δύο κολλητές στιγμές για τους γηπεδούχους... στο 43' ο Καιμακαμούδης τσίμπησε την μπάλα στην έξοδο του Μήτρου, αλλά η μπάλα έφυγε παράλληλα και δεν κατάφερε να τελειώσει την φάση, ενώ στο 45' ευκαιρία και πάλι με τον Καιμακαμούδη, να προσπαθεί με το στήθος να νικήσει τον Μήτρου, μπλόκαρε χωρίς ανησυχία ο τερματοφύλακας του Ηροδότου. Στο 63' μεγάλη χαμένη φάση για τον Ηρόδοτο, όταν από πάσα του Κουσίδη ο Γκίνη βρέθηκε τετ-α-τετ πλάσαρε με προβολή αλλή η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Ρουμπάκη. Δύο λεπτά μετά στο 65' ήρθε το γκολ για τον ΠΟΑ με τον Ρωμανάκη που έπιασε την κεφαλιά μετά από φάουλ του Κερμενίδη γράφοντας το 1-0. Καλή στιγμή στην προσπάθεια να ισοφαρίσει είχε ο Ηρόδοτος όταν στο 80' έχασε ευκαιρία με τον Γαρεφαλάκη από καλή θέση μέσα στην περιοχή να σουτάρει άουτ. Στο 82' ωραία ενέργεια του Γαρεφαλάκη που έκοψε την μπάλα στην περιοχή και ο Ντέτσικας μέσα από την περιοχή με αδύναμο σουτ δεν ανησύχησε τον Ρουμπάκη. Στο 84' τρομερή ατομική ενέργεια του Βακράκου από τα δεξιά που έκανε το σουτ με το αριστερό λίγο πάνω από το δοκάρι. Τελευταία φάση του αγώνα στο 87' με το σουτ του Πλουσή, να αποκρούει ο Μήτρου και στην επαναφορά κεφαλιά Καιμακαμουδη άουτ. Το 1-0 δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε με τον ΠΟΑ να παίρνει μια τεράστια νίκη. Η εξέλιξη του αγώνα: 1' Σέντρα στο ντέρμπι! 6' Σουτ του Κουσίδη από το ύψος της μεγάλης περιοχής, μάζεψε χωρίς πρόβλημα ο Μανουσάκης. Πρώτο δεκάλεπτο συμπληρώθηκε, χωρίς κάτι αξιοσημείωτο στον αγώνα μέχρι τώρα. 18' Απευθείας φάουλ Κουσίδη από καλή θέση, λίγο πάνω από το δοκάρι. 19' Πτώση του Λέκκα μέσα στην περιοχή ζήτησαν πέναλτι οι παίκτες του ΠΟΑ, "παίζεται" είπε ο κ. Μανδαλενακης. 27' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Ηρόδοτο. Ο Γκίνη έπιασε το σουτ από πλάγια θέση μπλόκαρε ο Μανουσάκης. 32' Σουτ του Κουσίδη η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτυών. 36' Από κόρνερ του Κερμενίδη ο Νικολλί έπιασε κεφαλιά μέσα από την περιοχή η μπάλα θα περάσει όμως άουτ. Πολύ καλή στιγμή για τον ΠΟΑ. 43' Μεγάλη χαμένη για τον ΠΟΑ. Ο Καιμακαμούδης τσίμπησε την μπάλα στην έξοδο του Μήτρου, αλλά η μπάλα έφυγε παράλληλα και δεν κατάφερε να τελειώσει την φάση. 45' Ευκαιρία και πάλι με τον Καιμακαμούδη, να προσπαθεί με το στήθος να νικήσει τον Μήτρου, μπλόκαρε χωρίς ανησυχία ο τερματοφύλακας του Ηροδότου. Ημίχρονο στο 0-0. Σέντρα στην επανάληψη 51' Αναγκαστική αλλαγή ο Μανουσάκης δεν μπορεί να συνεχίσει και την θέση του παίρνει ο Ρουμπάκης. 63' Μεγάλη χαμένη φάση για τον Ηρόδοτο. Από πάσα του Κουσίδη ο Γκίνη βρέθηκε τετ-α-τετ πλάσαρε με προβολή αλλή η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Ρουμπάκη. 65' ΓΚΟΟΟΛ για τον ΠΟΑ, με τον Ρωμανάκη που έπιασε την κεφαλιά μετά από φάουλ του Κερμενίδη γράφοντας το 1-0! 78' Ευκαιρία με τον Καιμακαμούδη να κατεβάζει την μπάλα και να σουτάρει μέσα από την περιοχή ψηλά άουτ η μπάλα/ 80' Ευκαιρία με τον Γαρεφαλάκη από καλή θέση μέσα στην περιοχή σουτάρει άουτ. 82' Ωραία ενέργεια του Γαρεφαλάκη που έκοψε την μπάλα στην περιοχή ο Ντέτσικας μέσα από την περιοχή αδύναμο σουτ μάζεψε ο Ρουμπάκης. 84' Τρομερή ατομική ενέργεια του Βακράκου από τα δεξία που έκανε το σουτ με το αριστερό λίγο πάνω από το δοκάρι. 87' Σουτ του Πλουσή, απέκρουσε ο Μήτρου και στην επαναφορά κεφαλιά Καιμακαμουδη άουτ. Οι συνθέσεις των ομάδων: ΠΟΑ: Μανουσάκης (51' λτ. Ρουμπάκης), Βολονάκης, Μαρκουλάκης, Ρωμανάκης, Νηστικάκης, Σαμουηλίδης, Λέκκας (46' Ξυλούρης), Νικολλί (90' Γιαλυτάκης), Καιμακαμούδης, Κερμενίδης, Πλουσής (90+5' Τζουανάκης) ΗΡΟΔΟΤΟΣ: Μήτρου, Αννιτσάκης (86' Παναγιωτάκης), Κατσαρός, Κανδηλάκης, Μπαλάφας, Τσακάνι, Αμαραντίδης (67' Γαρεφαλάκης), Κοντογιάννης, Κουσίδης, Κουτσογιαννάκης (57' Βακράκος), Γκίνη (81΄ Ντέτσικας)

Πηγή: Prismanews.gr