Χορταστική ισοπαλία, με γκολ... δοκάρια και συγκινήσεις στο Ατσαλένιο

Ισόπαλο με 1-1 έληξε το Ηρακλειώτικο ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής για την Γ' εθνική κατηγορία ανάμεσα σε ΠΟΑ και Γιούχτα. Παιχνίδι αντάξιο της ιστοριάς των δύο "μονομάχων", με την ομάδα των Αρχανών να χάνει μεγάλες ευκαιρίες για κάποιο τέρμα αλλά να βρίσκει απέναντι της έναν φανταστικό Μανουσάκη στην επιστροφή του από τον τραυματισμό που τον ταλαιπωρούσε αλλά και την ατυχία καθώς απώλεσε τουλάχιστον τρεις κλασικές ευκαιρίες για να  πετυχει κάποιο τέρμα. Και τα δύο τέρματα προήλθαν στο πρώτο ημίχρονο, ενώ οι φιλοξενούμενοι βρήκαν δύο φορές το δοκάρι με τους Λογοθέτη και Βελονάκη. Από ένα πέναλτι ζήτησε η κάθε ομάδα, στο 13ο λεπτό ο Γιούχτας και στο 77ο λεπτό ο ΠΟΑ. Έντονα τα παράπονα της ομάδας του Ατσαλένιου στο 77ο λεπτό, ενώ οι άνθρωποι του Γιούχτα είχαν πολλά παράπονα για τις διαιτητικές αποφάσεις στην επανάληψη. Όμορφο παιχνίδι στο πρώτο μέρος με τον ρυθμό να είναι καλός και τις φάσεις μπροστά από τα δυο καρέ να υπάρχουν. Στο 6ο και το 8ο λεπτό οι πρώτες στιγμές του αγώνα με τα σουτ του Μαυρομάτη να αποκρούονται από τον Μανουσάκη. Ένα λεπτό μετά, στο 9' το μακρινό σουτ του Νάτου κατέληξε άουτ. Με την συμπλήρωση 13 λεπτών, μαρκάρισμα του Νάτου πάνω στον Τουγλή μέσα στην περιοχή, φώναξαν για πέναλτι οι άνθρωποι του Γιούχτα. Στο 15ο λεπτό χάθηκε τεράστια ευκαιρία με τετ-α-τετ από τον Μπαλντομπαλίεφ, με την φοβερή επέμβαση από τον Μανουσάκη που κράτησε το 0-0. Επτά λεπτά μετά, στο 22', όμως ήρθε το γκολ για την ομάδα των Αρχανών, όταν από σέντρα του Βαρούχα, με πλασέ στην κίνηση ο Μπαλντομπαλίεφ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Καλή στιγμή για τον ΠΟΑ με τον Καιμακαμούδη να πασάρει στον Βασίλη Πλουσή που σούταρε άουτ, στο 25'. Η αντίδραση των γηπεδούχων όμως ήταν άμεση και στο 33' έφεραν το παιχνίδι στα ίσια. Ατομική ενέργεια και πάσα από τον Β. Πλουσή στον Νάτο που αυτός με δυνατό σουτ έγραψε το 1-1. Στο 36' όμορφη εκτέλεση φάουλ από τον Κερμενίδη από καλό σημείο η μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Κουρουπάκη. Το παιχνίδι πήρε άγρια ομορφιά και στο 38' σουτ του Βαρούχα μετά από εναλλαγή της μπάλας από τους παίκτες του Γιούχτα αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 45' τελευταία ευκαιρία για το πρώτο μέρος και ήταν από τους φιλοξενούμενους. Διπλή μεγάλη απόκρουση από τον Μανουσάκη που κράτησε το 1-1 στις προσπάθειες των Μπαλντομπαλίεφ αρχικά και Βαρούχα στην συνέχεια. Από πλευράς ΠΟΑ διαμαρτυρήθηκαν ότι η φάση προήλθε από μη υπόδειξη του διαιτητή της αναμέτρησης για φάουλ πάνω σε παίκτη των γηπεδούχων, ενώ οι διαμαρτυρίες συνεχίστηκαν και αμέσως μετά την λήξη του ημιχρόνου. Στο 53ο λεπτό ο Βαρούχας απείλησε με τον Μανουσάκη να αποκρούει σε κόρνερ. Από την εκτέλεση κόρνερ ο Λογοθέτης έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι και το 1-1 παρέμεινε. Στα επόμενα λεπτά ο ρυθμός έπεσε χωρίς μεγάλες ευκαιρίες μπροστά από τα καρέ των Μανουσάκη και Κουρουπάκη. Από το 74' και μετά ανέβηκε εκ νέου ο ρυθμός του συγκλονιστικού αγώνα. Στο 76ο λεπτό ο Γιούχτας είχε δεύτερο δοκάρι με τον Βελονάκη να φεύγει στην πλάτη της άμυνας με το σουτ από θέση τετ-α-τετ να βρίσκει στο δοκάρι. Ένα λεπτό μετά οι άνθρωποι του ΠΟΑ ζήτησαν πέναλτι για χέρι μέσα στην περιοχή με τον διαιτητή Πατμετζή να λέει παίζεται. Έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων. Στο 93ο λεπτό ο Καιμακαμούδης από πολύ κοντά δεν πρόλαβε να σουτάρει με τον Λογοθέτη να παίρνει την μπουκιά από το στόμα του υψηλόσωμου φορ με το 1-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα και τις δύο ομάδες να μοιράζονται από έναν βαθμό. Η εξέλιξη του αγώνα: Πριν από την σέντρα του αγώνα θα κρατηθεί ενός λεπτόύ σιγή για τον χαμό του Γιώργου Δεικτάκη. 1' Σέντρα στο παιχνίδι 6' Σουτ του Μαυρομάτη στην αγκαλιά του Μανουσάκη. 8' Πολύ καλό σουτ από τον Μαυρομάτη ο Μανουσάκης έτοιμος και απέκρουσε με δυσκολία στην γωνία του. 9' Μακρινό σουτ από τον Νάτο, δεν ήταν κακό αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. 13΄ Μαρκάρισμα του Νάτου πάνω στον Τουγλή μέσα στην περιοχή, φώναξαν για πέναλτι οι άνθρωποι του Γιούχτα. 15΄ Τεράστια επέμβαση από τον Μανουσάκη στο ανεπανάληπτο τετ-α-τετ του Μπαλντομπαλίεφ, η μεγαλύτερη ευκαιρία του παιχνιδιού έως τώρα. 22΄ ΓΚΟΟΛ για τον Γιούχτα. Σέντρα από τον Βαρούχα πλασέ στην κίνηση από τον Μπαλντομπαλίεφ και η μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. 25' Καλή στιγμή για τον ΠΟΑ με τον Καιμακαμούδη να πασάρει στον Βασίλη Πλουσή που σούταρε με την μπάλα να φεύγει άουτ. 33' ΓΚΟΟΛ για τον ΠΟΑ. Ενέργεια και πάσα από τον Πλουσή προς τον Νάτο που με δυνατό σουτ ισοφάρισε σε 1-1. 36' Καλή εκτέλεση φάουλ από τον Κερμενίδη από καλό σημείο η μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Κουρουπάκη. 38' Σουτ του Βαρούχα μετά από εναλλαγή της μπάλας από τους παίκτες του Γιούχτα η μπάλα πέρασε άουτ. 45' Διπλή μεγάλη απόκρουση από τον Μανουσάκη που κρατάει το 1-1 στις προσπάθειες των Μπαλντομπαλίεφ και Βαρούχα. Φωνάζουν από πλευράς ΠΟΑ ότι η φάση προήλθε από μη υπόδειξη του διαιτητή της αναμέτρησης για φάουλ πάνω σε παίκτη των γηπεδούχων, ενώ οι διαμαρτυρίες συνεχίστηκαν και αμέσως μετά την λήξη του ημιχρόνου. Ημίχρονο στο Ατσαλένιο 46' Σέντρα στην επανάληψη 53' Καλή στιγμή με τον Βαρούχα για τον Γιούχτα με τον Μανουσάκη να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ. 54' Δοκάρι για τον Γιούχτα μετά το κόρνερ ο Λογοθέτης με κεφαλιά βρήκε το δοκάρι. Έχει πέσει ο ρυθμός του αγώνα. 65' Γυριστή κεφαλιά Μπαλντομπαλίεφ εύκολα ο Μανουσάκης. 66' Από καλή θέση ο Βαρούχας έκανε την σέντρα αλλά ο Μανουσάκης μπλόκαρε την μπάλα. 72΄ Επικίνδυνη σέντρα-σουτ του Τουγλή με υπερένταση έδιωξε ο Μανουσάκης. 73' Από μακρινή εκτέλεση φάουλ του Χατζηανδρέου η μπάλα βρήκε σε σώματα άλλαξε πορεία όμως ο Κουρουπάκης απέκρουσε την μπάλα. 76' Δεύτερο δοκάρι για τον Γιούχτα με την μπαλά στην πλάτη της άμυνας, ο Βελονάκης βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Μανουσάκη το σουτ του όμως βρήκε στο δοκάρι. 77' Φωνάζει για πέναλτι ο ΠΟΑ όλοι οι άνθρωποι του για χέρι μέσα στην περιοχή πάνω σε προσπάθεια του Καιμακαμούδη. 84' Επικίνδυνο φάουλ από τον Κερμενίδη, ο Πετράκης αιφνιάστηκε και δεν κατάφερε να βρει την μπάλα η οποία κατέληξε άουτ. 85΄Αντεπίθεση με καλές προυποθέσεις για τον ΠΟΑ αλλά ο Νικολί πετάχτηκε έκανε την κεφαλιά η οποία κατέληξε πλάγιο. 93' Ο Καιμακαμούδης από πολύ κοντά δεν πρόλαβε να σουτάρει με τον Λογοθέτη να παίρνει την μπουκιά από το στόμα του υψηλόσωμου φορ. Οι συνθέσεις των ομάδων: ΠΟΑ: Μανουσάκης, Βολονάκης, Μαρκουλάκης, Ρωμανάκης, Τζουανάκης (62' Χατζηανδρέου), Σαμουηλίδης, Νάτος (71' Νικολί) , Καιμακαμούδης, Κερμενίδης, Πλουσής Β., Πετράκης ΓΙΟΥΧΤΑΣ: Κουρουπάκης, Παπαδάκης, Τουγλής, Τζανής, Λογοθέτης, Σταθόγλου (90' λτ. Λαζίδης), Σφυρογιαννάκης (46' Μπάριτς), Μαυρομάτης, Μπαλντομπαλίεφ, Βαρούχας (70' Βελονάκης), Πλουσής Δ.

Πηγή: Prismanews.gr