Με γκολ του Πλουσή στο «φινάλε» τον βαθμό ο Γιούχτας!

Χωρίς νικητή έληξε η αναμέτρηση της 16ης αγωνιστικής ανάμεσα στον Γιούχτα και την Επισκοπή για τον 8ο όμιλο της Γ’ εθνικής κατηγορίας, με τελικό σκορ το 1-1. Ο Πλουσής «μίλησε» στο τέλος ξανά και με δικό του τέρμα η ομάδα του Μηνά Πίτσου πήρε έναν σημαντικό βαθμό επί της αήττητης Επισκοπής. Πρώτη προσπάθεια στο παιχνίδι έγινε από τον Γιούχτα με το σουτ του Βαρούχα να φεύγει άουτ. Δύο λεπτά μετά αδύναμη κεφαλιά του Τσιριγώτη εύκολα μπλόκαρε ο Κουρουπάκης. Με την συμπλήρωση 24' ΄λεπτών οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγάλη ευκαιρία, με τον Πίσπα να δίνει πάσα στον Τσιριγώτη που από καλή θέση δεν κατάφερε να σουτάρει. Πέντε λεπτά αργότερα ωστόσο ήρθε το γκολ για την Επισκοπή. Ο Φουκαράκης πάτησε περιοχή και πάσαρε στον Πίσπα ο οποίος με ωραίο σουτ έγραψε το 0-1. Στο 32' σημαντική ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους όταν ο Φερέιρα έσπασε την μπάλα στον Πολυχρόνη ο οποίος από καλή θέση δεν σούταρε καλά. Μέχρι αυτό το σημείο η Επισκοπή με πλαγιοκοπήσεις είχε επιβάλλει τον ρυθμό της όμως στα επόμενα λεπτά ο Γιούχτας ανέβασε στροφές. Στο 38' η ομάδα των Αρχανών είχε μεγάλη ευκαιρία, με το σουτ του Μαυρομάτη να βρίσκει στο δοκάρι και με την παρέμβαση του Χανιωτάκη η μπάλα να φεύγει σε κόρνερ. Στο 42ο λεπτό ο Βελονάκης απείλησε από καλή θέση με τον Χανιωτάκη να αποκρούει, ενώ στην επαναφορά ο Βαρούχας σούταρε άουτ. Στην επανάληψη δεν υπήρξαν πολλές ευκαιρίες μπροστά από τα δύο καρέ με τις δύο ομάδες να αναλώνονται σε παιχνίδι κέντρου. Λίγο πριν το φινάλε όμως στο 88ο λεπτό ο Γιούχτας έφτασε στην ισοφάριση! Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Πλουσής έγινε κάτοχος της μπάλας και με δυνατό σουτ από κοντά ισοφάρισε σε 1-1! Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, με το δεύτερο ημίχρονο να μην έχει πολλές φάσεις και τον Πλουσή να χαρίζει τον βαθμό στην ομάδα του. Στους 28 βαθμούς πάει ο Γιούχτας και τους 34 η Επισκοπή και κάπως έτσι έμεινε η διαφορά στους 6. Η εξέλιξη του αγώνα 1' Σέντρα στις Αρχάνες 1' Πρώτη προσπάθεια στο παιχνίδι από τον Γιούχτα με το σουτ του Βαρούχα να φεύγει άουτ. 3' Αδύναμη κεφαλιά του Τσιριγώτη εύκολα μπλόκαρε ο Κουρουπάκης. 10' Επικίνδυνο φάουλ από τον Λίμα χωρίς όμως κάποιος παίκτης της Επισκοπής να προλαβαίνει την μπάλα. Πολύ δυνατό ως τώρα το παιχνίδι, έχοντας "ανάψει" στα τελευταία λεπτά. 24' Μεγάλη ευκαιρία για την Επισκοπή με τον Πίσπα να δίνει πάσα στον Τσιριγώτη που από καλή θέση δεν κατάφερε να σουτάρει. 29' ΓΚΟΟΛ η Επισκοπή. Ο Φουκαράκης πάτησε περιοχή και πάσαρε στον Πίσπα ο οποίος με ωραίο σουτ έγραψε το 0-1. 32' Σημαντική ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους όταν ο Φερέιρα έσπασε την μπάλα στον Πολυχρόνη ο οποίος από καλή θέση δεν σούταρε καλά. 38' Μεγάλη ευκαιρία για τον Γιούχτα, με το σουτ του Μαυρομάτη να βρίσκει στο δοκάρι και με την παρέμβαση του Χανιωτάκη έφυγε κόρνερ. 42' Πιέζει ο Γιούχτας με τον Βελονάκη να απειλεί και τον Χανιωτάκη να αποκρούει, ενώ στην επαναφορά ο Βαρούχας σούταρε άουτ. Ημίχρονο στις Αρχάνες Σέντρα στην επανάληψη 55' Σέντρα του Πολυχρόνη με τον Κουρουπάκη να μπλοκάρει. Έχει κλείσει τους χώρους η Επισκοπή στον Γιούχτα που από την πλευρά του προσπαθεί να φτάσει στην ισοφάριση. 74' Εναλλαγή της μπάλας από την Επισκοπή με το σουτ του Φερέιρα να φεύγει ψηλά άουτ. 88' ΓΚΟΟΛ για τον Γιούχτα! Μετά από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα έφτασε στον Πλουσή που από κοντά έκανε το δυνατό σουτ και ισοφάρισε σε 1-1! Οι συνθέσεις των ομάδων: ΓΙΟΥΧΤΑΣ: Κουρουπάκης, Παπαδάκης (87' Μπελαδάκης), Τουγλής (68' Κασσωτάκης), Τζανής (46' Λογοθέτης), Ραπτάκης, Πλουσής, Βελονάκης, Φραγκουλάκης, Μαυρομάτης, Βαρούχας, Μωραΐτης (61' Σφυρογιαννάκης) ΕΠΙΣΚΟΠΗ: Χανιωτάκης, Ανδρικόπουλος, Καρβουνιάρης, Μπρίτο, Λίμα, Πολυχρόνης, Φουκαράκης, Σουμπασάκης (83' Γκιόκας), Τσιριγώτης, Πίσπας, Φερέιρα   Του Μάνου Κασαπάκη

Πηγή: Prismanews.gr