Νίκη «ανάσα» για τον Πόρο, 3-1 τον Πανακρωτηριακό

Τεράστιας σημασίας νίκη πέτυχε στην Ελιά ο Πόρος εκεί όπου για την 16η αγωνιστική της Γ’ εθνικής κατηγορίας και του 8ου ομίλου επικράτησε με 3-1 του Πανακρωτηριακού. Σπουδαία εμφάνιση και τρίποντο για την ομάδα του Μανώλη Σουτζή που μπορεί να κοιτάζει με αισιοδοξία την συνέχεια. Όλα τα τέρματα ήρθαν στην επανάληψη! Τα νέα μεταγραφικά αποκτήματα του Πόρου ήταν αυτό που έδωσαν σε μεγάλο βαθμό την νίκη στους γηπεδούχους. Στο πρώτο μέρος έγινε ένα ανοιχτό παιχνίδι, με τον Πόρο να ψάχνει με υπομονή το γκολ, και τον Πανακρωτηριακό να είναι επικίνδυνος στην κόντρα. Στο 6ο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι όταν από ενέργεια του Μεγάλου ο Βουρβαχάκης έδιωξε σε κόρνερ με την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι. Τρία λεπτά μετά το σουτ του Τριανταφυλλίδη απέκρουσε ο Δασκαλάκης με διπλή προσπάθεια. Στο 19ο λεπτό η εκτέλεση φάουλ του Σένκα πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι στης εστίας του Δασκαλάκη. Στο 25’ απείλησε ο Πανακρωτηριακός με την σέντρα-σουτ του Βασιλομιχελάκη να αποκρούει σε κόρνερ ο Παπαδόπουλος. Τελευταία καταγεγραμμένη ευκαιρία στο πρώτο μέρος ήταν για τον Πόρο όταν στο 40ολεπτό ο Ποκόνγκ πάσαρε σε πολύ καλό σημείο με τον Τριανταφυλλίδη να μην προλαβαίνει την πορεία της μπάλας. Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά. Ωστόσο από το 65ο λεπτό και έπειτα ο Πόρος κυριάρχησε και βρήκε τα γκολ που του χάρισαν το σημαντικό τρίποντο. Στο 47’ ο Δρακάκης έγινε απειλητικός καθώς σούταρε με τον Παπαδόπουλο να αποκρούει με δυσκολία σε κόρνερ. Με την συμπλήρωση 65’ λεπτών ο Σκουλάς σούταρε αλλά ο Δασκαλάκης μπλόκαρε. Στο 69ο λεπτό ο Πόρος βρήκε το πολύτιμο γκολ και μάλιστα με φανταστικό τρόπο. Ο Ποκόνγκ μετά από μια πανέμορφη ατομική ενέργεια σκόραρε για να γράψει το 1-0 για το σύνολο του Μανώλη Σουτζή. Ένα λεπτό μετά ο Βασιλομιχελάκης σούταρε με τον Παπαδόπουλο να κάνει σπουδαία απόκρουση και την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι. Στο 78ο λεπτό ο Πόρος βρήκε δίχτυα για δεύτερη φορά! Από την εκτέλεση κόρνερ του Πατηνιώτη, ο Ζαχαριουδάκης σούταρε και διαμόρφωσε το 2-0, δίνοντας σαφέστατο προβάδισμα νίκης στους Ηρακλειώτες. Τρία λεπτά αργότερα στο 81ο λεπτό, ο Αμαραντίδης με την πρώτη του επαφή με την μπάλα έγραψε με κεφαλιά το 3-0 για τους γηπεδούχους. Ο Πανακρωτηριακός κατάφερε να μειώσει το σκορ σε 3-1 με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Δρακάκη στο 86ο λεπτό. Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι και ο Πόρος πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη που του δίνει ελπίδες για την συνέχεια. Η εξέλιξη του αγώνα 1΄ Σέντρα στην Ελιά 6' Δοκάρι για τον Πόρο, μετά από ενέργεια του Μεγάλου ο Βουρβαχάκης έδιωξε σε κόρνερ και με την βοήθεια του δοκαριού. 9' Σουτ από τον Τριανταφυλλίδη με τον Δασκαλάκη να αποκρούει με διπλή προσπάθεια. 19' Εκτέλεση φάουλ από τον Σένκα με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα πάνω από το δοκάρι της εστίας. 24΄ Σουτ από πλάγια θέση του Πήλιου, μπλόκαρε ο Δασκαλάκης. 25' Σέντρα-σουτ του Βασιλομιχελάκη σε κόρνερ απέκρουσε ο Παπαδόπουλος. 40' Πάσα του Ποκόνγκ στην καρδιά της μικρής περιοχής αλλά ο Τριανταφυλλίδης δεν κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. Ημίχρονο με το σκορ να είναι στο 0-0. Σέντρα στο δεύτερο μέρος 47' Ένα σουτ από τον Δρακάκη για τους φιλοξενούμενους, απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ ο Παπαδόπουλος. 65΄Σουτ του Σκουλά απέκρουσε ο Δασκαλάκης. 69΄ ΓΚΟΟΛ για τον Πόρο ! Απίστευτη ενέργεια από τον Ποκόνγκ που σκοράρει για τους γηπεδούχους κάνοντας το 1-0. 70' Σουτ από τον Βασιλομιχελάκη ο Παπαδόπουλος έκανε σημαντική απόκρουση με την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι. 78' ΓΚΟΟΛ για τον Πόρο ! Εκτέλεση κόρνερ του Πατηνιώτη με τον Ζαχαριουδάκη να σουτάρει και να γράφει το 2-0! 81' ΓΚΟΟΛ για τον Πόρο ! Ο Αμαραντίδης με την πρώτη του επαφή κάνει την κεφαλιά και γράφει το 3-0 για τον Πόρο. 86' ΓΚΟΟΛ για τον Πανακρωτηριακό. Σκόρερ ο Δρακάκης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι που μειώνει σε 3-1. Οι συνθέσεις των ομάδων: ΠΟΡΟΣ: Παπαδόπουλος, Σκουλάς, Πολυχρονάκης, Σηφάκης, Μαυροειδής, Τριανταφυλλίδης, Σένκα (69 Πατηνιώτης), Πήλιος, Ζαχαριουδάκης, Μεγάλος (80' Αμαραντίδης), Ποκόνγκ (87' Καρβελάς) ΠΑΝΑΚΡΩΤΗΡΙΑΚΟΣ: Δασκαλάκης, Κοζάκης, Λιονάκης, Παπακαστρήσιος, Βουρβαχάκης, Κτιστόπουλος, Βασιλομιχελάκης, Μπέρντιος, Μπάτζιο, Δρακάκης, Τζόρνταν Του Μάνου Κασαπάκη

Πηγή: Prismanews.gr